Medallists by Date
After 68 of 68 events
AS
Alpine Skiing
BT
Biathlon
Event Medal Country Athlete
Men's 10 km Sprint Gold RUS RUS - Russian Federation IVANOV Iaroslav
Silver RUS RUS - Russian Federation BURTASOV Maksim
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHOPIN Yuri
Men's 12.5 km Pursuit Gold RUS RUS - Russian Federation SHOPIN Yuri
Silver RUS RUS - Russian Federation IVANOV Iaroslav
Bronze RUS RUS - Russian Federation BURTASOV Maksim
Men's 15 km Mass Start Gold UKR UKR - Ukraine KILCHYTSKYY Vitaliy
Silver UKR UKR - Ukraine RUSINOV Dmytro
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHOPIN Yuri
Men's 20 km Individual Gold UKR UKR - Ukraine RUSINOV Dmytro
Silver RUS RUS - Russian Federation FILIMONOV Vadim
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHOPIN Yuri
Mixed Relay 2x6 km Women + 2x7.5 km Men Gold RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  FILIMONOV Vadim,  PAVLOVA Evgeniia,  SHOPIN Yuri,  SMIRNOVA Kristina )
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan Kazakhstan
(  BRAUN Maxim,  KISTANOVA Anna,  PODKORYTOV Vassiliy,  VISHNEVSKAYA Galina )
Bronze UKR UKR - Ukraine Ukraine
(  BONDAR Iana,  BRYGYNETS Yuliya,  RUSINOV Dmytro,  TKALENKO Ruslan )
Women's 10 km Pursuit Gold RUS RUS - Russian Federation PAVLOVA Evgeniia
Silver SVK SVK - Slovakia FIALKOVA Paulina
Bronze RUS RUS - Russian Federation SMIRNOVA Kristina
Women's 12.5 km Mass Start Gold CZE CZE - Czech Republic LANDOVA Jitka
Silver CZE CZE - Czech Republic PUSKARCIKOVA Eva
Bronze UKR UKR - Ukraine BONDAR Iana
Women's 15 km Individual Gold KAZ KAZ - Kazakhstan RAIKOVA Alina
Silver RUS RUS - Russian Federation AVVAKUMOVA Ekaterina
Bronze SVK SVK - Slovakia FIALKOVA Paulina
Women's 7.5 km Sprint Gold SVK SVK - Slovakia FIALKOVA Paulina
Silver RUS RUS - Russian Federation PAVLOVA Evgeniia
Bronze CZE CZE - Czech Republic LANDOVA Jitka
CC
Cross Country Skiing
Event Medal Country Athlete
Ladies' 15km Free Mass Start Gold KAZ KAZ - Kazakhstan SLONOVA Anastassiya
Silver RUS RUS - Russian Federation NIKOLAEVA Svetlana
Bronze POL POL - Poland MARCISZ Ewelina
Ladies' 5km Classic Gold RUS RUS - Russian Federation USATOVA Oxana
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan SLONOVA Anastassiya
Bronze RUS RUS - Russian Federation VASILIEVA Lilia
Ladies' Relay 3 x 5km Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  KARKINA Viktoria,  NIKOLAEVA Svetlana,  USATOVA Oxana )
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan KAZAKHSTAN
(  LANCHAKOVA Viktoriya,  SLONOVA Anastassiya,  STOYAN Anna )
Bronze FRA FRA - France FRANCE
(  BUILLET Marion,  DEVAUX Julia,  PESSEY Iris )
Ladies' Sprint Free Gold KAZ KAZ - Kazakhstan SLONOVA Anastassiya
Silver POL POL - Poland MARCISZ Ewelina
Bronze RUS RUS - Russian Federation NIKOLAEVA Svetlana
Men's 10km Classic Gold RUS RUS - Russian Federation FELLER Andrey
Silver RUS RUS - Russian Federation NIKOLAEV Artem
Bronze RUS RUS - Russian Federation GONTAR Valeriy
Men's 30km Free Mass Start Gold RUS RUS - Russian Federation LARKOV Andrey
Silver RUS RUS - Russian Federation SHAKIRZIANOV Raul
Bronze RUS RUS - Russian Federation NIKOLAEV Artem
Men's Relay 4 x 7.5km Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION
(  FELLER Andrey,  LARKOV Andrey,  NIKOLAEV Artem,  SHAKIRZIANOV Raul )
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan KAZAKHSTAN
(  BONDARENKO Yevgeniy,  MALYSHEV Alexandr,  STAROSTIN Mark,  VELICHKO Yevgeniy )
Bronze CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC
(  FELLNER Adam,  GRAF Jakub,  KORDAC Jacob,  MAKA Daniel )
Men's Sprint Free Gold RUS RUS - Russian Federation LARKOV Andrey
Silver RUS RUS - Russian Federation GAFAROV Anton
Bronze RUS RUS - Russian Federation SHAKIRZIANOV Raul
Mixed Team Sprint Classic Gold RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION I
(  GAFAROV Anton,  NIKOLAEVA Svetlana )
Silver RUS RUS - Russian Federation RUSSIAN FEDERATION II
(  POVOLIAEVA Anna,  SHAKIRZIANOV Raul )
Bronze CZE CZE - Czech Republic CZECH REPUBLIC II
(  GROHOVA Karolina,  SRAIL Jan )
CU
Curling
FS
Figure Skating
FR
Freestyle Skiing
IH
Ice Hockey
Event Medal Country Athlete
Men Gold RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  AKISHIN Dmitrii,  ALESHIN Egor,  BARBASHEV Sergey,  BELOV Sergey,  BOLSHAKOV Alexander,  CHEREPANOV Nikita,  EVDOKIMOV Gleb,  FEDOROV Artem,  GIMATOV Eduard,  GORDEEV Artem,  KLIMCHUK Mikhail,  KRIVCHENKO Egor,  LEBEDEV Alexander,  LEE Oleg,  MASLOV Kirill,  PETRAKOV Ivan,  RAFIKOV Rushan,  SHINGAREEV Timur,  SOLOVYEV Evgeny,  TORCHENYUK Alexander,  VASILYEV Valerii,  VIKSNA Evgeny )
Silver KAZ KAZ - Kazakhstan Kazakhstan
(  AKHMETOV Daniyar,  ANTSIFEROV Alexey,  BELGIBAYEV Nursultan,  FEDOSSENKO Vyacheslav,  GOROZHANINOV Ilya,  GREBENCHSHIKOV Vladimir,  GRYAZNOV Maxim,  GULYAKOV Ilya,  ISHMAMETYEV Alexey,  IVASHIN Viktor,  KACHULIN Mikhail,  KENBAYEV Daulet,  KOVZALOV Ilya,  KUDRYAVTSEV Sergey,  KURSHUK Alexandr,  MAZULA Eduard,  NESTEROV German,  POPOVICH Yulian,  SAFIN Renat,  SMOLNIKOV Mikhail,  VOLOGODSKIY Alexandr,  YELAKOV Vladislav,  ZYATKOV Pavel )
Bronze CAN CAN - Canada Canada
(  CARTIER Cody Jessie,  COLLINS Christopher James,  CRAIGE Jesse Wade,  CURRAN Kodie James,  DELAHEY Matthew Kenneth,  DEPAPE Jordan Matthew Orr,  FIDDLER Tyler Wayne,  FLETTE Dalyn Ross,  FOSTER Taylor Joseph,  FOWLIE Cody Joseph Allan,  HICKMOTT Jordan Lindsay,  HOLFELD Ryan Michael,  KING Kevin Jarrett,  KOPER Levko Steven John,  LAZARUK Kristopher Robert,  MANNING Neil Alton,  MAXWELL Stanley Mitchell,  MCCALLUM Craig,  MCFAULL Kendall,  PAULSEN Luke Eric,  PEARCE Elgin James Milton,  REDDICK Kruise Allan,  ROWLEY Jordan Thomas )
Women Gold RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  ANANINA Ekaterina,  BATALOVA Mariia,  BELYAKOVA Liudmila,  BULATOVA Diana,  DERGACHEVA Elena,  DYUPINA Evgenia,  GAVRILOVA Iya,  GONCHARENKO Angelina,  KIRILENKO Maria,  LEBEDEVA Ekaterina,  LESKINA Yulia,  MITROFANOVA Elina,  MOROZOVA Nadezda,  NIKOLAEVA Ekaterina,  PAVLOVA Valeriia,  PECHNIKOVA Mariia,  SHCHUKINA Ann,  SHOKHINA Anna,  SILINA Elena,  SOSINA Olga,  VAFINA Alexandra,  VORONTCOVA Natalia )
Silver CAN CAN - Canada Canada
(  BARKER Ariane,  BROOKER Laura,  CASORSO Sarah,  FICKEL Jessica,  FLINTON Julia,  FOURACRES Brittney,  GOSLING Katelyn,  HOUSTON Tess,  KAMPJES Jessica,  KESTERIS Nicole,  LANCELEVE Breanna,  LITCHFIELD-MEDD Maggie,  MACKNIGHT Jenny,  MANTHA Elizabeth,  MCHAFFIE Morgan,  NORMORE Alexa,  ODDY Daley,  POLCI Bree,  ROUSSEAU-SIROIS Elodie,  VISSER Keirstin )
Bronze JPN JPN - Japan Japan
(  FUJIMOTO Nana,  FUJIMOTO Moeko,  FUJIMOTO Nachi,  HORI Mika,  IWASAKI Mayu,  KOIKE Shiori,  KOMURA Yuuri,  MORII Mai,  MORITAKE Runa,  NOTOYA Yui,  OHASHI Asami,  OSAWA Chiho,  OTA Yukina,  SAKAMOTO Rio,  SUGISAWA Nene,  SUZUKI Sena,  TOKO Ayaka,  TOUMA Miyou,  YONEYAMA Haruna,  YOSHIDA Miyuka,  YOSHIDA Amika,  YUYAMA Seika )
NC
Nordic Combined
ST
Short Track
Event Medal Country Athlete
Ladies' 1000m Gold KOR KOR - Republic of Korea KIM Alang
Silver KOR KOR - Republic of Korea LEE Eunbyul
Bronze KOR KOR - Republic of Korea SON Hakyung
Ladies' 1500m Gold KOR KOR - Republic of Korea KIM Alang
Silver KOR KOR - Republic of Korea LEE Eunbyul
Bronze CHN CHN - P.R. China HAN Yu Tong
Ladies' 3000m Relay Gold CHN CHN - P.R. China People's Republic of China
(  HAN Yu Tong,  JI Xue,  LI Hong Shuang,  LIN Meng,  XU Mo Yuan )
Silver KOR KOR - Republic of Korea Republic of Korea
(  AHN Sejung,  KIM Alang,  LEE Eunbyul,  NOH Ahrum,  SON Hakyung )
Bronze CAN CAN - Canada Canada
(  GERVAIS Joanie,  HARRIS-GAUTHIER Namasthee Camille,  MACDONALD Jamie Louise,  MORRISON Keri Elizabeth,  TRUCHON Caroline )
Ladies' 500m Gold CHN CHN - P.R. China HAN Yu Tong
Silver KOR KOR - Republic of Korea SON Hakyung
Bronze LTU LTU - Lithuania SEREIKAITE Agne
Men's 1000m Gold KOR KOR - Republic of Korea PARK Seyeong
Silver KOR KOR - Republic of Korea SEO Yira
Bronze CHN CHN - P.R. China CHEN Guang
Men's 1500m Gold KOR KOR - Republic of Korea PARK Seyeong
Silver KOR KOR - Republic of Korea HAN Seungsoo
Bronze CHN CHN - P.R. China CHEN Guang
Men's 5000m Relay Gold CHN CHN - P.R. China People's Republic of China
(  CHEN Guang,  MA Xing Guang,  SUI Xin,  XU Fu )
Silver RUS RUS - Russian Federation Russian Federation
(  MIASNIKOV Dmitrii,  SHASHIN Kirill,  STRELKOV Eduard,  ZAKHAROV Timur )
Bronze FRA FRA - France France
(  BEAUCHAMP Paul,  MARTINEZ Yoann,  MASSON Jeremy,  MELINE Thomas,  NAVARRO Tristan )
Men's 500m Gold KOR KOR - Republic of Korea SEO Yira
Silver KOR KOR - Republic of Korea HAN Seungsoo
Bronze CHN CHN - P.R. China CHEN Guang
SJ
Ski Jumping
SB
Snowboard
Legend
Abbreviation Meaning
Country Country Code
Sponsors http://www.tissot.ch